Možno bodovať medené plechy ?

Často sa stretávame s otázkou, či je možné zvárať bodovaním medené alebo hliníkové plechy. Bodové zváranie je tiež inak povedané "odporové zváranie" je z princípu založené na veľkom zahriati materiálu následkom priechodu prúdu v malom bode. Podmienkou je však ešte, že materiál má nejaký relevantný merný odpor. Pokiaľ má materiál istý odpor v mieste priechodu veľkého prúdu, odpor sa krátko zahreje na bod tavenia, bodový zvar sa spojí a je funkčný. Bohužiaľ meď je veľmi vodivá, má malý merný odpor, v mieste priechodu prúdu je malý odpor, materiál sa zle natavuje a bodový zvar je nekvalitný alebo úplne nemožný. Do materiálu sa väčšinou nataví kráter, ale k funkčnému zvarenie nedôjde.
Máme skúsenosť s bodovaním normálnych konštrukčných ocelí, nerezových ocelí, kondenzátorovým "nastreľovaním" tŕňov, skrutiek a pod. Dá sa bez problémov na hliník bodovať "nastreľovaním" skrutky, klince a pod. bodovacou kondenzátorovou zváračkou.

Ak by ste mali k tejto problematike nejaký dotaz volajte +420 77 55 66 030, radi Vám poradíme, nie je problém praktické vyskúšanie na konkrétnom materiáli.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.